Configuració de galetes

Fem servir galetes per millorar la teva experiència i per a màrqueting. Visita la nostra Política de galetes per saber-ne més.

Candidats

Llenguatges de programació més demandats el 2026: dades d'ofertes i salaris

Un rànquing basat en dades dels llenguatges de programació, frameworks i eines que apareixen a les ofertes de feina per a developers a Europa (gener–setembre de 2026): què demanen les empreses, què ha canviat des del 2025, com varia la demanda per país i quines skills van associades a salaris oferts més alts.

També disponible en: EnglishEspañolFrançaisDeutschItalianoPortuguês

Dues dones mirant codi en un editor amb tema fosc en un portàtil; una d'elles assenyala una línia a la pantalla

Els llenguatges de programació més demandats el 2026 són Python, SQL, Java i JavaScript/TypeScript. A la mostra de TalentUp d’unes 27.100 ofertes de feina per a developers i enginyers de programari publicades en 16 països europeus entre gener i setembre de 2026, Python apareix en el 31,4% de les ofertes, SQL en el 25,2%, Java en el 24,5% i JavaScript o TypeScript en el 23,5%. Cap altre llenguatge arriba al 12%.

Aquest rànquing es basa en el que les empreses escriuen a les seves ofertes de feina, no en enquestes a developers, activitat a GitHub ni tendències de cerca. Aquí tens el percentatge d’ofertes que menciona cada llenguatge i framework, com ha canviat aquest percentatge des del 2025, com varia la demanda entre vuit països, el salari mitjà ofert (mediana) a les ofertes que mencionen cada llenguatge al Regne Unit, França, Espanya, Itàlia i Polònia, i les skills d’IA que s’estenen més ràpidament en els rols de desenvolupament.

Punts clau

  • Python (31,4%) és el llenguatge més sol·licitat, seguit de SQL (25,2%), Java (24,5%) i JavaScript/TypeScript (23,5%).
  • TypeScript és el llenguatge que més creix (del 12,5% al 15,8% de les ofertes); Java perd 1,4 punts.
  • React (18,7%) lidera els frameworks, per davant d’Angular, .NET, Spring i Node.js. FastAPI ha superat Django a les ofertes de Python.
  • Les eines ja importen tant com el llenguatge: CI/CD (38,7%), cloud (AWS 25,3%, Azure 25,0%), Kubernetes i Docker guanyen quota.
  • Les skills de LLM i IA generativa apareixen en el 9,7% de les ofertes per a developers, davant del 6,1%, i van associades a les medianes ofertes més altes a tots els països que hem mesurat.
  • Els salaris oferts són ofertes, no sous pagats: fes-los servir com a senyal de mercat, no com a benchmark de nòmina.

Rànquing 2026: els llenguatges de programació més demandats

La taula mostra el percentatge d’ofertes per a developers i enginyers de programari que mencionen cada llenguatge almenys una vegada, el 2026 i en els mateixos mesos del 2025. Una oferta sol demanar diversos llenguatges, per la qual cosa els percentatges sumen més del 100%.

# Llenguatge % d’ofertes 2026 % d’ofertes 2025 Variació (p. p.)
1 Python 31,4% 31,4% 0,0
2 SQL 25,2% 24,6% +0,6
3 Java 24,5% 26,0% −1,4
4 JavaScript / TypeScript 23,5% 21,6% +1,8
de les quals, TypeScript 15,8% 12,5% +3,2
5 C# 11,0% 11,7% −0,7
6 C / C++ 7,9% 8,6% −0,6
7 PHP 4,9% 5,3% −0,4
8 Go 3,9% 3,9% 0,0
9 Kotlin 3,9% 3,4% +0,5
10 Scala 2,2% 2,7% −0,6
11 Rust 2,0% 1,7% +0,3
12 Swift 1,6% 1,2% +0,3
13 Ruby 1,3% 1,7% −0,4

Font: base de dades d’ofertes de feina de TalentUp, mostres aleatòries d’ofertes per a developers i enginyers de programari, 16 països europeus, gener–setembre de 2026 (unes 27.100 ofertes) i 2025 (unes 37.900 ofertes). Resultats per país ponderats pel volum d’ofertes de cada país el 2026 en tots dos anys. Variacions calculades abans d’arrodonir.

El que destaca:

  • Python és el llenguatge per defecte de la contractació tech a Europa. Lidera a gairebé tots els països i es demana per igual en rols de backend, dades, DevOps, automatització de QA i IA. La seva quota es manté plana, així que no està “conquerint” el mercat: ja és a tot arreu.
  • SQL és el discret número dos. Poques vegades és la skill principal, però una quarta part de les ofertes per a developers l’espera, i a Portugal (34,2%) i Polònia (29,9%) és més habitual que Java.
  • TypeScript està substituint el JavaScript pur. Dos terços de les ofertes que mencionen JavaScript o TypeScript ja anomenen TypeScript, i ha guanyat més quota que qualsevol altre llenguatge.
  • Java continua sent enorme, però es refreda, en línia amb el descens dels llocs de Java developer al nostre rànquing de les feines IT més demandades el 2026.
  • Rust i Kotlin són petits, però creixen; Scala, Ruby i PHP perden quota a poc a poc. COBOL (0,3%) i ABAP (0,2%) continuen apareixent de manera constant en ofertes de banca i SAP.

Dues advertències: la combinació de portals de feina a les nostres dades del 2025 i el 2026 és diferent, així que comparem percentatges, no xifres absolutes, i mantenim fixes les ponderacions per país entre anys. Considera estables les variacions inferiors a 0,5 punts.

Frameworks i eines de desenvolupament més populars

Els llenguatges són només la meitat del que demanen les empreses. Els frameworks indiquen en quin ecosistema treballa un equip, i eines com CI/CD, cloud i contenidors ja apareixen en més ofertes que qualsevol llenguatge concret.

Frameworks i biblioteques

Framework Ecosistema % 2026 % 2025 Variació (p. p.)
React JavaScript/TypeScript 18,7% 16,1% +2,6
Angular JavaScript/TypeScript 12,0% 11,7% +0,2
.NET / ASP.NET C# 10,9% 10,3% +0,6
Spring (Boot) Java 8,8% 7,4% +1,4
Node.js JavaScript/TypeScript 8,1% 7,8% +0,3
Vue.js / Nuxt JavaScript/TypeScript 4,0% 4,3% −0,3
FastAPI Python 2,9% 1,9% +1,0
Next.js JavaScript/TypeScript 2,8% 2,0% +0,8
Django Python 2,1% 2,0% +0,1
Flask Python 1,6% 1,3% +0,3
React Native Mòbil 1,6% 1,4% +0,2
Laravel PHP 1,6% 1,6% 0,0
Symfony PHP 1,5% 1,4% +0,1
Flutter Mòbil (Dart) 1,0% 0,8% +0,3
  • React és el líder clar en frontend i ha ampliat l’avantatge sobre Angular. Next.js, el principal meta-framework de React, també creix (del 2,0% al 2,8%).
  • Angular és lluny de desaparèixer a Europa: apareix en el 17,5% de les ofertes per a developers a Itàlia i en el 14,5% a Portugal, sovint en stacks corporatius i de banca al costat de Java o .NET.
  • Spring guanya 1,4 punts tot i que Java perd quota: quan es demana Java, cada vegada més s’anomena Spring Boot de manera explícita.
  • FastAPI ha superat Django a les ofertes de Python (2,9% davant de 2,1%), impulsat pels serveis d’API i d’IA.

Eines i plataformes

Eina % 2026 % 2025 Variació (p. p.)
CI/CD (pipelines, Jenkins, GitHub Actions, GitLab CI) 38,7% 33,2% +5,5
Git / GitHub / GitLab 32,4% 30,5% +1,9
AWS 25,3% 25,1% +0,2
Azure 25,0% 24,4% +0,6
Kubernetes (incl. OpenShift, EKS, AKS, GKE) 24,3% 22,2% +2,1
Docker 23,2% 20,8% +2,5
Google Cloud (GCP) 13,2% 12,3% +0,9
Terraform 12,0% 11,4% +0,6
Kafka 7,9% 6,7% +1,2
Spark / PySpark 3,6% 4,2% −0,6

CI/CD ja es menciona en més ofertes per a developers que Python. Juntament amb el creixement de Docker i Kubernetes, això mostra que les empreses esperen que els developers despleguin i operin el seu propi codi, no només que l’escriguin. AWS i Azure estan empatats, amb prop d’una quarta part de les ofertes cadascun, i Google Cloud en té la meitat.

Demanda de llenguatges de programació per país

La combinació de llenguatges varia molt entre països. La taula mostra el percentatge d’ofertes per a developers del 2026 que mencionen cada skill als vuit mercats més grans de les nostres dades, amb la mida de la mostra sota cada país.

Skill Regne Unit Alemanya França Espanya Itàlia Països Baixos Polònia Portugal
Ofertes analitzades 1.960 1.440 2.050 2.510 1.940 2.350 1.560 2.260
Python 36,3% 31,2% 32,2% 33,1% 27,4% 25,7% 34,7% 31,4%
Java 17,2% 26,3% 25,2% 25,5% 25,7% 18,4% 31,7% 27,2%
JavaScript / TypeScript 29,0% 23,9% 18,7% 27,2% 25,7% 19,7% 24,0% 22,7%
SQL 20,6% 21,8% 25,5% 24,3% 28,8% 20,2% 29,9% 34,2%
C# 12,7% 10,0% 10,9% 7,6% 10,9% 13,0% 9,5% 10,5%
C / C++ 9,5% 9,7% 7,8% 5,0% 10,1% 5,2% 8,2% 3,7%
PHP 3,4% 3,5% 5,3% 7,1% 7,2% 7,9% 3,7% 3,5%
Go 3,5% 4,9% 3,6% 3,9% 3,6% 2,4% 4,9% 4,5%
Kotlin 2,9% 6,7% 2,5% 3,7% 2,2% 4,1% 6,0% 4,4%
React 26,7% 16,4% 17,2% 19,7% 21,5% 13,9% 17,4% 19,3%
Angular 8,3% 10,3% 14,2% 12,4% 17,5% 9,4% 10,6% 14,5%
Spring 4,1% 11,3% 8,3% 10,7% 9,8% 5,6% 12,6% 10,6%
LLM / IA generativa 14,8% 11,8% 7,7% 9,9% 7,4% 6,1% 15,6% 6,6%

Font: base de dades d’ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre de 2026, mostres aleatòries d’ofertes per a developers i enginyers de programari amb descripció completa, excloses les agències de selecció. Mides de mostra arrodonides a la desena més propera.

  • El Regne Unit és un mercat de Python i TypeScript/React. Té els percentatges més alts de Python i React i el més baix de Java dels vuit.
  • Polònia és el hub de Java i Spring, i també té el percentatge més alt de mencions de LLM i IA generativa (15,6%).
  • Alemanya destaca en Kotlin (6,7%) i Go (4,9%), els percentatges més alts dels vuit països.
  • Els Països Baixos tenen més C# i PHP que ningú; el sud d’Europa (Espanya, Itàlia) també manté PHP per sobre del 7%.
  • Itàlia és el país d’Angular (17,5%), i Portugal demana SQL en més d’un terç de les ofertes per a developers.
  • Els mercats més petits tenen el seu propi perfil: a les nostres dades, Suècia té el percentatge més alt de C/C++ (14,8%) i Suïssa el més alt de Rust (4,7%).

La ciutat també compta: els salaris i la demanda es concentren en uns quants hubs. Consulta les principals ciutats tecnològiques del món per a aquesta perspectiva.

Llenguatges de programació més ben pagats: salaris oferts

La taula mostra el salari anual mitjà ofert (mediana) a les ofertes per a developers del 2026 que mencionen cada skill, amb el nombre d’ofertes entre parèntesis. L’última fila és la mediana de totes les ofertes per a developers amb salari en aquell país, que fem servir com a referència. No es mostren les cel·les amb menys de 40 ofertes o menys de 20 empreses. Les xifres són en moneda local: GBP per al Regne Unit, PLN per a Polònia i EUR a la resta.

Skill mencionada a l’oferta Regne Unit França Espanya Itàlia Polònia
LLM / IA generativa 93.000 £ (84) – 55.000 € (87) 50.000 € (73) 277.800 PLN (65)
Python 78.000 £ (343) 60.000 € (222) 45.000 € (316) 45.000 € (177) 252.000 PLN (101)
Java 75.500 £ (146) 50.000 € (132) 38.000 € (203) 40.000 € (160) 243.000 PLN (97)
TypeScript 74.900 £ (180) 60.000 € (101) 45.000 € (158) 42.000 € (116) 217.700 PLN (92)
C / C++ 70.000 £ (130) 50.000 € (47) 45.000 € (64) 50.000 € (47) –
JavaScript / TypeScript 65.000 £ (347) 57.500 € (160) 38.000 € (266) 42.000 € (170) 216.000 PLN (112)
C# 60.000 £ (214) – 40.000 € (75) 40.000 € (75) –
SQL 60.000 £ (285) 55.000 € (187) 38.000 € (243) 40.000 € (143) 255.000 PLN (44)
PHP 55.000 £ (65) 45.600 € (82) 37.500 € (143) 45.000 € (40) –
Totes les ofertes per a developers 55.000 £ (1.600) 55.000 € (700) 41.500 € (1.510) 42.000 € (680) 240.000 PLN (990)

Font: base de dades d’ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre de 2026. Mediana del salari anual ofert (punt mitjà quan s’indica una banda), només contractes laborals; excloses les agències de selecció i les ofertes freelance, temporals i de pràctiques; com a màxim tres ofertes per empresa. Arrodonit al centenar més proper.

El que diuen les xifres:

  • Les skills d’IA porten la prima més clara. Les ofertes que demanen experiència en LLM o IA generativa ofereixen una mediana un 69% superior a la mediana general de developers al Regne Unit, un 33% superior a Espanya, un 19% a Itàlia i un 16% a Polònia.
  • Python paga per sobre de la mediana de developers als cinc països, des d’un 5% aproximadament a Polònia fins a un 42% al Regne Unit. Part d’aquesta diferència reflecteix els rols que demanen Python: data engineering, plataforma i IA més que desenvolupament web júnior.
  • PHP és a la mediana o per sota al Regne Unit, França i Espanya; Itàlia és l’excepció (45.000 € davant de 42.000 €).
  • Java depèn del mercat: un 37% per sobre de la mediana de developers al Regne Unit, però entre un 5 i un 9% per sota a França, Espanya i Itàlia, i al mateix nivell a Polònia.
  • Al Regne Unit, Go (80.000 £, 37 ofertes) i Rust (85.000 £, 25 ofertes) semblen alts, però són per sota del nostre llindar de 40 ofertes, així que pren-los com a indicatius. Encaixa amb el patró que els llenguatges de sistemes de nínxol escassegen i paguen bé, però l’evidència a les ofertes és escassa.

Aquestes medianes responen a “què ofereixen les empreses per aquesta skill?”, no a “quant guanyarà un developer amb aquesta skill?”. El rol, la seniority i la ciutat pesen més que el llenguatge. Per a una visió per rol, consulta els salaris del nostre rànquing de feines IT i, per als rols de seguretat, la nostra guia sobre el security engineer.

Skills d’IA a l’alça a les ofertes per a developers

La IA ja no és només als llocs d’IA. En el conjunt d’ofertes per a developers i enginyers de programari, les mencions de skills relacionades amb la IA han crescut més ràpidament que qualsevol llenguatge:

9,7%

El de les ofertes per a developers menciona LLM o IA generativa, davant del 6,1%

3,0%

El menciona assistents de programació amb IA com GitHub Copilot, Cursor o Claude Code, davant del 0,5%

3,0%

El menciona RAG (retrieval-augmented generation), davant de l’1,3%

27.100

ofertes per a developers analitzades el 2026

Font: base de dades d'ofertes de feina de TalentUp, 16 països europeus, gener–setembre de 2026 davant del mateix període del 2025.

Skill d’IA % 2026 % 2025 Variació (p. p.)
LLM / IA generativa 9,7% 6,1% +3,6
RAG 3,0% 1,3% +1,7
Assistents de programació amb IA 3,0% 0,5% +2,5
MLOps / LLMOps 2,8% 2,1% +0,7
PyTorch 2,5% 2,3% +0,2
LangChain / LangGraph / LlamaIndex 2,0% 1,1% +0,9
TensorFlow / Keras 2,0% 2,0% 0,0
Hugging Face 1,0% 0,6% +0,3

Estan passant dues coses. Primer, construir amb LLM (RAG, LangChain, frameworks d’agents) s’està convertint en una skill de backend normal i no en una especialitat de recerca, mentre que els frameworks clàssics de deep learning com PyTorch i TensorFlow es mantenen plans. Segon, fer servir eines d’IA per programar ha passat de gairebé no existir al 3% de les ofertes en un any: les empreses escriuen cada vegada més “fas servir assistents de programació amb IA cada dia” a la descripció del lloc.

Gergely Orosz, antic engineering manager d’Uber establert a Amsterdam i autor de la newsletter The Pragmatic Engineer, relaciona aquest canvi directament amb el motiu pel qual els developers cobren més que altres enginyers:

Gergely OroszAutor, The Pragmatic Engineer

Crec que molts dels qui treballem en tecnologia tendim a oblidar que la raó per la qual l’enginyeria de programari paga (molt!) més que altres enginyeries, és molt més flexible (teletreball/remot) i té millors avantatges és que aquest camp canvia molt més ràpidament que altres enginyeries. La prima existeix perquè menys persones poden o volen adoptar noves tecnologies i metodologies tan de pressa. […] I la IA és només una altra onada tecnològica: als enginyers de programari que l’adoptin i la dominin, en general, els anirà millor; els que no, ho tindran molt més difícil.

Octubre de 2026 · Traduït de l’anglès Llegeix a LinkedIn →

Si estàs contractant aquestes skills i no tens historial salarial intern on recolzar-te, consulta com fixar bandes salarials per a rols emergents.

Quin llenguatge de programació hauries d’aprendre el 2026?

Les dades apunten a unes quantes opcions pràctiques:

  1. Comences de zero? Python o JavaScript/TypeScript. Tots dos apareixen en entre una quarta part i un terç de les ofertes per a developers a tots els grans mercats, i tots dos obren la porta a molts tipus de rol. Afegeix-hi SQL aviat: és en una quarta part de les ofertes i en la majoria dels rols de dades.
  2. Vas cap a frontend o full-stack? Aprèn primer TypeScript i React. Angular val la pena si apuntes a Itàlia, Portugal, França o a grans empreses.
  3. Vas cap a backend? Java amb Spring Boot continua sent el stack corporatiu més gran, sobretot a Polònia, Alemanya, Espanya i Portugal; C# amb .NET és més fort a Bèlgica, els Països Baixos i Suècia; Python amb FastAPI és l’opció en creixement.
  4. Ja ets developer? Les skills que més han crescut no són llenguatges: CI/CD, Docker, Kubernetes i cloud, a més d’integració de LLM i programació assistida per IA. Afegir-les al teu stack actual és la manera més ràpida d’encaixar en més ofertes, i en les més ben pagades.
  5. Els llenguatges de sistemes i de nínxol (Rust, Go, Scala, Kotlin) tenen menys vacants, però també menys competència; Go i Kotlin són els més sol·licitats a Alemanya i Polònia.

Si et preguntes si un curs intensiu et pot portar fins aquí, el nostre article sobre si un bootcamp et pot preparar per al mercat laboral analitza què esperen les empreses dels developers júnior.

Per a les empreses, aquestes mateixes dades són un senyal de preu: les skills amb demanda creixent i medianes ofertes més altes (IA, cloud, plataforma) necessiten bandes que es revisin més sovint. Quan s’apliquin les lleis nacionals que transposen la Directiva europea de transparència salarial (2023/970), també hauràs d’informar els candidats del salari inicial o de la banda abans de l’entrevista; consulta els avantatges de publicar ofertes amb salari transparent. Pots començar amb el benchmarking salarial gratuït de TalentUp.

Fonts

  • Base de dades d’ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre de 2025 i 2026, 16 països europeus: percentatges de llenguatges, frameworks, eines i skills d’IA, desglossament per país i salaris oferts (anàlisi de TalentUp, octubre de 2026). Consulta la nostra metodologia.
  • Eurostat, ICT specialists in employment: més de 10 milions d’especialistes TIC ocupats a la UE el 2025 (5,0% de l’ocupació total), davant de l’objectiu de la Dècada Digital de 20 milions el 2030.
  • EUR-Lex, Directiva (UE) 2023/970 sobre transparència retributiva: informació salarial per als candidats abans de l’entrevista, aplicable mitjançant les lleis nacionals de transposició.

Preguntes freqüents

Quins són els llenguatges de programació més demandats el 2026?

A la mostra de TalentUp d'unes 27.100 ofertes de feina per a developers i enginyers de programari en 16 països europeus (gener–setembre de 2026), els llenguatges més sol·licitats són Python (31,4% de les ofertes), SQL (25,2%), Java (24,5%) i JavaScript/TypeScript (23,5%), seguits de C# (11,0%) i C/C++ (7,9%).

Quin llenguatge de programació creix més a les ofertes de feina?

TypeScript és el llenguatge que més ha guanyat, del 12,5% de les ofertes per a developers el 2025 al 15,8% el 2026. Python es manté estable en el 31,4%, mentre que Java perd 1,4 punts percentuals i C#, C/C++, PHP i Scala perden una mica de quota.

Quins són els frameworks més populars el 2026?

React és el framework més sol·licitat (18,7% de les ofertes per a developers), per davant d'Angular (12,0%), .NET (10,9%), Spring (8,8%) i Node.js (8,1%). En Python, FastAPI (2,9%) ja es menciona més que Django (2,1%).

Quins són els llenguatges de programació més ben pagats?

En salaris oferts, les ofertes que mencionen Python se situen per sobre de la mediana general de developers als cinc països que hem pogut mesurar, amb la diferència més gran al Regne Unit (78.000 £ davant de 55.000 £). Les ofertes que demanen skills de LLM o IA generativa tenen les medianes més altes, des d'un 16% per sobre de la mediana de developers a Polònia fins a un 69% al Regne Unit.

Hauria d'aprendre Python o JavaScript el 2026?

Tots dos són entre els quatre llenguatges més sol·licitats a les ofertes de feina europees. Python lidera en general i s'associa a rols de dades, IA i backend, mentre que JavaScript/TypeScript amb React és la via principal cap a feines de frontend i full-stack. Tria el que encaixi amb el rol que vols i afegeix-hi després SQL, Git i nocions bàsiques de cloud.

Comparteix aquest article

LinkedIn X

Escrit per

Èlia Adroher i Llorens

Content Writer

Èlia studied International Business Economics with a focus on digital marketing. She is also interested in learning about data analysis.

Més articles d’aquest autor

Newsletter

Insights salarials a la teva safata d’entrada, un cop a la setmana

Benchmarks, novetats sobre transparència retributiva i guies pràctiques per a equips de RH i compensació.

Sense spam. Dona’t de baixa quan vulguis.