Com augmentar el sou es redueix a unes quantes palanques: pujar de nivell, passar a un lloc o a una empresa més ben pagats, sumar competències per les quals el mercat paga, triar la trajectòria professional adequada i negociar amb dades de mercat a la mà. Algunes palanques afegeixen uns pocs punts percentuals; d’altres et revaloritzen un 20% o més. L’adequada depèn d’on és avui el teu sou respecte al mercat.
Aquesta guia compara les vuit palanques principals, mostra què diu l’evidència sobre cadascuna i hi afegeix dades de TalentUp d’unes 50.000 ofertes de feina amb sou publicades a tot el món entre gener i setembre del 2026: quant més publiquen les empreses per a llocs sènior i lead, què paga la via de gestió davant la via d’especialista i quines competències i certificacions tenen una prima mesurable. Acaba amb un pla de 12 mesos que pots seguir.
Punts clau
- Coneix primer el teu sou de mercat: totes les palanques funcionen millor quan pots mostrar on és el teu sou respecte al mercat.
- Pujar de nivell és la palanca més fiable: els títols sènior publiquen al voltant d’un 19% més que els títols sense prefix, i els títols lead, staff i principal, al voltant d’un 29% més (TalentUp, 2026).
- La via de gestió paga més en finances (responsables de comptabilitat +17% a +42% respecte a comptables sènior), però en enginyeria de programari els staff i lead engineers redueixen bona part de la diferència.
- Les competències pesen més que els títols: les competències en IA/ML (+13%) i el CPA (+10%) van mostrar primes constants; les certificacions ACCA i AWS no, fora de llocs concrets.
- Canviar d’empresa compensa més al principi de la carrera o quan estàs per sota de mercat; consulta la nostra guia sobre canviar d’empresa o quedar-se.
- Quan es transposi la Directiva europea de transparència salarial, podràs sol·licitar la retribució mitjana de la teva categoria de feina, cosa que fa que negociar deixi de ser una aposta a cegues.
Les 8 palanques de carrera per cobrar més, d’un cop d’ull
| Palanca |
Què fa amb el teu sou |
Magnitud típica (evidència) |
Millor quan |
| Ascens |
Et porta a una banda salarial superior |
Títols sènior respecte a nivell intermedi: al voltant de +19% de sou publicat (TalentUp 2026) |
Existeix un lloc de nivell superior i ja treballes a aquest nivell |
| Canvi intern |
Et revaloritza en una família de llocs més ben pagada |
Depèn de la diferència entre llocs; sovint cal un nou benchmark perquè es faci efectiu |
Les teves competències encaixen en un lloc més escàs i més ben pagat dins la teva empresa |
| Canvi d’empresa |
Et revaloritza al sou de mercat actual |
Cíclic; més gran al principi de la carrera |
Estàs per sota de mercat i no hi ha cap ascens a la vista |
| Competències |
Et porta a un segment més ben pagat del teu lloc |
IA/ML en ofertes de programari +13%, SQL en ofertes d’analista de dades +8% |
La competència es fa servir cada dia a la feina, no només figura a l’oferta |
| Certificacions |
Acrediten un estàndard de competència |
CPA +10%, PMP +9%; ACCA i AWS, resultats dispars |
La certificació és obligatòria o valorada per al teu lloc |
| Via de gestió |
Afegeix una prima per liderar persones |
Responsable de comptabilitat respecte a comptable sènior +17% a +42% |
Vols liderar persones, no només fer la feina |
| Ubicació i teletreball |
Canvia el mercat amb què es compara el teu sou |
Grans diferències entre països i ciutats |
La teva empresa paga segons la ubicació o pots accedir a un mercat més ben pagat |
| Negociació |
Captura el valor que ja aportes |
Depèn de la teva distància al mercat |
Tens dades de mercat i un cas documentat |
Les xifres procedeixen de fonts diferents i no es poden sumar. Fes servir la taula per decidir quina palanca activar primer i després llegeix-ne la secció.
Quant paga pujar de nivell: dades de TalentUp 2026
El nivell és el factor que més pesa en el sou dins d’un mateix lloc. Per mesurar-lo, vam comparar el sou mitjà (mediana) publicat a les ofertes segons la paraula de seniority del títol (junior, sense prefix, sènior, lead/staff/principal) per al mateix lloc al mateix país.
+19%
de sou mitjà (mediana) publicat per a títols sènior respecte a títols sense prefix (superior en 37 de 38 cel·les)
+29%
per a títols lead, staff i principal (superior en les 14 cel·les amb prou dades)
−17%
per a títols junior (inferior en les 8 cel·les amb prou dades)
Font: base de dades d'ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre del 2026, unes 37.000 ofertes amb sou en 38 cel·les lloc-país d'11 països.
Sou mitjà (mediana) publicat per nivell del títol, títol sense prefix (nivell intermedi) = 100:
| Lloc |
País |
Junior |
Intermedi (sense prefix) |
Sènior |
Lead / staff / principal |
Ofertes (n) |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Estats Units |
83 |
100 |
127 |
139 |
9.517 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Regne Unit |
78 |
100 |
121 |
139 |
1.284 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Canadà |
n/d |
100 |
124 |
134 |
1.576 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Singapur |
n/d |
100 |
123 |
139 |
595 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Països Baixos |
n/d |
100 |
118 |
120 |
555 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Espanya |
n/d |
100 |
131 |
n/d |
923 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Itàlia |
n/d |
100 |
105 |
n/d |
664 |
| Enginyer/a DevOps / cloud |
Estats Units |
82 |
100 |
120 |
127 |
2.884 |
| Enginyer/a DevOps / cloud |
Regne Unit |
n/d |
100 |
127 |
163 |
659 |
| Analista de dades |
Estats Units |
n/d |
100 |
115 |
139 |
631 |
| Enginyer/a / analista de seguretat |
Estats Units |
n/d |
100 |
119 |
130 |
736 |
| Comptable |
Estats Units |
n/d |
100 |
123 |
124 |
808 |
| Comptable |
Canadà |
77 |
100 |
118 |
n/d |
604 |
| Comptable |
Itàlia |
86 |
100 |
123 |
n/d |
323 |
| Comptable |
Regne Unit |
n/d |
100 |
88 |
n/d |
684 |
| Project manager |
Regne Unit |
n/d |
100 |
125 |
n/d |
652 |
| Project manager |
Estats Units |
n/d |
100 |
113 |
115 |
1.330 |
| Vendes (AE, comercial, account manager) |
Estats Units |
63 |
100 |
117 |
n/d |
3.419 |
| Vendes (AE, comercial, account manager) |
Regne Unit |
86 |
100 |
121 |
n/d |
2.063 |
n/d: menys de 30 ofertes en aquest nivell.
Què vol dir això per a tu:
- El salt a sènior val aproximadament una cinquena part del teu sou en la majoria de llocs i països. Si ja fas una feina de nivell sènior amb un títol de nivell intermedi, una reclassificació sol valer més que diversos augments anuals.
- Els títols no són estàndard entre mercats. La fila de comptables del Regne Unit és l’única excepció: allà les ofertes d’“Accountant” sense prefix publicaven més que les de “Senior Accountant”, un recordatori que els títols signifiquen coses diferents segons l’empresa i el país. Compara el contingut del lloc, no només l’etiqueta.
- Els títols lead, staff i principal afegeixen un graó més per sobre de sènior (índex mitjà de 129 respecte a 119 a les cel·les que vam poder mesurar). Són la porta d’entrada als llocs de contribució individual més ben pagats.
Per veure com augmenta el sou segons els anys d’experiència requerits (i no segons el títol), consulta la corba salarial de mercat a la nostra guia sobre canviar d’empresa o quedar-se.
Ascens, canvi intern o nova empresa?
Els tres moviments augmenten el sou perquè et situen en un lloc més ben pagat. Una recerca amb dades aparellades d’empreses i persones treballadores de Portugal va trobar rendiments salarials importants tant en els ascensos com en els canvis d’empresa, i que allò que les empreses anomenen ascens sovint no coincideix amb un canvi real de nivell jeràrquic (Silva i van der Klaauw, 2011). Un títol nou sense noves responsabilitats ni una nova banda salarial no és el mateix.
|
Ascens |
Canvi intern |
Nova empresa |
| Com es fixa el teu nou sou |
Sovint, el teu sou anterior més un percentatge |
Sovint no canvia, tret que algú faci un nou benchmark |
El sou de mercat actual per al lloc, el nivell i la ubicació |
| Risc |
Baix |
De baix a mitjà |
Mitjà: equip nou, període de prova, retribució pendent de consolidar que perds |
| Què demanar |
El sou del nou nivell, no un % fix sobre el teu sou anterior |
Una revisió de mercat del nou lloc |
La retribució total comparada amb el que deixes enrere |
| Funciona millor quan |
Existeix el nivell següent i ja hi treballes |
Les teves competències encaixen en una família de llocs més ben pagada |
Estàs per sota de mercat i estancat |
Dues observacions pràctiques:
- El sou d’un ascens sol ancorar-se al teu sou anterior. Si eres a la part baixa de la teva banda, un augment estàndard per ascens et pot deixar a la part baixa de la següent. Pregunta on queda el nou sou dins la nova banda i com es compara amb el mercat.
- Els canvis interns són la palanca més infravalorada. Passar, per exemple, de suport a DevOps, o d’operacions financeres a FP&A, et pot situar en una família de llocs més ben pagada, però moltes empreses només canvien el sou en el moment de l’ascens. Demana una revisió de mercat sempre que el teu lloc canviï de manera substancial.
Canviar d’empresa és la drecera clàssica, però la seva prima puja i baixa amb el cicle de contractació i és més gran al principi de la carrera. Analitzem l’evidència, el que perds quan te’n vas i com interpreten les empreses les permanències curtes a canviar d’empresa o quedar-se a llarg termini.
Competències i certificacions que augmenten el sou
No tots els cursos compensen. Per veure per quines competències paguen realment les empreses, vam comparar les ofertes del mateix lloc, país i nivell de títol que esmenten una competència o certificació amb les que no l’esmenten.
| Lloc |
Competència o certificació esmentada |
Prima en el sou publicat |
Cel·les |
Ofertes amb / sense |
Cel·les amb prima |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
IA / machine learning / LLM |
+12,9% |
11 |
1.833 / 10.534 |
8 d’11 |
| Enginyer/a DevOps / cloud |
Kubernetes |
+14,0% |
12 |
1.264 / 3.301 |
9 de 12 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a |
Kubernetes |
+7,7% |
15 |
2.545 / 10.746 |
11 de 15 |
| Comptable |
CPA |
+9,6% |
7 |
861 / 1.051 |
6 de 7 |
| Project manager |
PMP |
+9,2% |
5 |
320 / 1.350 |
5 de 5 (cap de negativa) |
| Analista de dades |
SQL |
+7,9% |
5 |
443 / 368 |
4 de 5 |
| Analista de dades |
Python |
+7,1% |
4 |
300 / 435 |
4 de 4 |
| Enginyer/a DevOps / cloud (EUA) |
Certificació AWS |
+11,9% |
2 |
121 / 2.371 |
2 de 2 |
| Enginyer/a de programari / desenvolupador/a (EUA) |
Certificació AWS |
−8,9% |
2 |
75 / 7.761 |
0 de 2 |
| Enginyer/a / analista de seguretat (EUA) |
CISSP |
+6,7% |
2 |
151 / 509 |
1 de 2 |
| Comptable (Regne Unit, EUA, Singapur) |
ACCA |
−3,3% |
4 |
300 / 903 |
1 de 4 |
Prima = mitjana ponderada pel nombre d’ofertes de la diferència en el sou mitjà (mediana) publicat dins de cada cel·la lloc-país-nivell. Cada cel·la necessita almenys 20 ofertes amb la menció i 20 sense.
Tres lliçons:
- Les competències demandades pesen més que les acreditacions genèriques. Les competències en IA/ML i Kubernetes tenen prima en molts països. Als EUA, les ofertes de programari que demanaven competències en IA/ML publicaven un 14% més en nivell intermedi i un 13% més en nivell sènior (unes 1.400 ofertes amb la menció). Consulta quines tecnologies es demanen més a els llenguatges de programació i frameworks més populars.
- Una certificació paga quan és la porta d’accés al lloc. El CPA per a comptables als EUA, el Canadà, Austràlia i Singapur i el PMP per a project managers van mostrar primes constants. La certificació AWS pagava a les ofertes de DevOps i cloud dels EUA, però no a les d’enginyeria de programari dels EUA. L’ACCA no va mostrar prima a les ofertes de comptable, tot i que sí a les de responsable de comptabilitat al Regne Unit i Singapur (+9%, 560 ofertes).
- Les estadístiques oficials apunten en la mateixa direcció. Als EUA, les persones treballadores a temps complet amb una certificació professional o llicència van tenir uns ingressos setmanals mitjans (mediana) de 1.460 $ el 2025, davant de 1.131 $ de les que no en tenien (BLS). Aquesta diferència també reflecteix diferències d’ocupació i formació, així que pren-la com a context, no com el valor d’un únic certificat.
Si treballes en un àmbit nou en què encara hi ha poques ofertes, consulta com fixen les empreses el sou de llocs emergents com AI engineer.
Via de gestió o via d’especialista
En algun moment, la majoria de professionals trien entre liderar persones i aprofundir en la seva especialitat. Les dades mostren que la resposta correcta depèn del teu àmbit.
| Comparació (sou mitjà publicat, mediana) |
Estats Units |
Canadà |
Regne Unit |
Països Baixos |
Singapur |
Austràlia |
Itàlia |
| Responsable de comptabilitat / finances respecte a comptable sènior |
+42% |
+34% |
+24% |
n/d |
+17% |
+27% |
+27% |
| Engineering manager respecte a enginyer/a de programari sènior |
+30% |
+31% |
−7% |
+13% |
+7% |
n/d |
n/d |
| Lead / staff / principal engineer respecte a enginyer/a de programari sènior |
+10% |
+8% |
+14% |
+2% |
+13% |
n/d |
n/d |
Ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre del 2026; només cel·les amb almenys 30 ofertes per grup. n/d: dades insuficients.
- En finances, la gestió és la principal via salarial. Les ofertes de responsable de comptabilitat i finances publicaven entre un 17% i un 42% més que les de comptable sènior a tots els països que vam poder mesurar.
- En tecnologia, la via d’especialista és una alternativa real. Al Regne Unit i Singapur, els staff, lead i principal engineers publicaven tant o més que els engineering managers; als EUA i el Canadà, els managers continuen al davant.
- Tria la via per la feina, no només pel sou. Gestionar persones és una altra feina. Si passes a la gestió només per la prima, el pas següent serà més difícil.
Ubicació i teletreball
On et paguen importa tant com el que fas. En les nostres dades, el sou mitjà (mediana) publicat d’un enginyer de programari de nivell intermedi anava d’uns 40.000 € a Espanya i Itàlia a 66.000 € als Països Baixos i el Regne Unit i 121.000 € als Estats Units. El cost de la vida, els impostos i les cotitzacions socials redueixen aquesta diferència, però no l’eliminen.
El teletreball pot canviar el mercat amb què es compara el teu sou. Algunes empreses paguen el mateix a tot arreu; la majoria ajusta segons la ubicació. Abans d’acceptar una feina en remot o de traslladar-te, pregunta com fixa l’empresa el sou segons la ubicació i si canvia si et trasllades. Analitzem els avantatges i els inconvenients per a les empreses a oferir el mateix sou independentment de la ubicació.
Negociar no crea valor del no-res: captura el valor que ja aportes. Funciona millor quan coneixes tres xifres: el teu sou actual, la mediana de mercat per al teu lloc, nivell i ubicació, i el sou del nivell següent.
- Fes el teu propi benchmark. Compara el teu sou amb el mercat per al mateix lloc, nivell i ciutat. Un benchmark gratuït com el benchmarking salarial de TalentUp et dona un punt de referència; la nostra guia sobre com funciona el benchmarking salarial explica com interpretar els percentils.
- Decideix què demanaràs. Per sota de mercat: una correcció a mercat. A mercat i amb més responsabilitats: el sou del nivell següent. A mercat o per sobre: un pla d’ascens amb dates i criteris.
- Documenta el teu impacte. Resultats, responsabilitats afegides i competències adquirides en els últims 12 mesos, amb xifres sempre que puguis.
- Tria el moment. Demana-ho abans que es fixin els pressupostos, normalment un o dos mesos abans de la revisió salarial anual, no després.
- Digues una xifra i l’evidència que la sustenta. Després deixa de parlar i escolta.
- Si la resposta és no, pregunta què caldria perquè fos sí, i acorda per escrit una data de revisió.
Els equips de RH apliquen la mateixa lògica quan algú de la plantilla diu que cobra massa poc; veure com gestiona RH una conversa de “el meu sou és massa baix” t’ajuda a preparar l’evidència que buscaran.
Negociació i bretxa de gènere
Una metaanàlisi de 55 estudis amb 17.504 estudiants i persones empleades va trobar que les dones tenien menys probabilitats que els homes d’iniciar una negociació, però la diferència era petita i es reduïa quan era clar que negociar era adequat (Kugler et al., 2018). Una informació salarial clara redueix aquesta ambigüitat per a tothom, i aquesta és una de les raons per les quals la transparència salarial importa a l’hora de negociar.
Els teus drets de transparència salarial a la UE
La Directiva europea de transparència salarial (2023/970) s’havia de transposar abans del 7 de juny de 2026, i els seus drets s’apliquen un cop transposats a la legislació nacional del teu país. On s’apliquen:
- Dret d’informació: pots sol·licitar per escrit el teu nivell retributiu individual i els nivells retributius mitjans, desglossats per sexe, de les persones treballadores que fan la mateixa feina o una feina d’igual valor. La teva empresa ha de respondre en un termini de dos mesos i recordar aquest dret a la plantilla cada any. No rebràs el sou individual dels teus companys.
- Criteris de progressió retributiva: les empreses han de fer fàcilment accessibles els criteris utilitzats per fixar la retribució i la seva progressió (els estats membres poden eximir de la part de progressió les empreses de menys de 50 persones treballadores).
- Fi del secret salarial: no et poden impedir revelar el teu propi sou a efectes d’igualtat retributiva.
- Quan optes a una feina: tens dret a conèixer el sou inicial o la banda abans de l’entrevista, i les empreses no et poden preguntar pel teu historial salarial. Consulta les expectatives salarials dels candidats amb la Directiva.
La retribució mitjana de la teva categoria de feina és la millor àncora possible per a una conversa sobre un augment: són les dades de la teva pròpia empresa.
Un pla de 12 mesos per augmentar el sou
| Quan |
Què fer |
Resultat |
| Mes 1 |
Compara el teu sou amb el mercat per al teu lloc, nivell i ubicació; quan la Directiva s’apliqui al teu país, sol·licita la retribució mitjana de la teva categoria |
La teva distància al mercat, en % |
| Mesos 1–2 |
Pregunta al teu responsable què exigeix el nivell següent i quina banda salarial té |
Criteris de nivell per escrit |
| Mesos 2–6 |
Cobreix una o dues mancances de competències per les quals el mercat paga en el teu lloc (per exemple IA/ML, Kubernetes, SQL, CPA, PMP) i aplica-les en projectes reals |
Resultats que pots mostrar |
| Mesos 3–9 |
Assumeix responsabilitats del nivell següent: un projecte, un equip, un client, un sistema |
Impacte documentat |
| Mesos 9–10 |
Demana una reclassificació o una correcció a mercat abans que es fixin els pressupostos |
Una decisió i una data |
| Mesos 10–12 |
Si la resposta és no i no hi ha un camí creïble, sondeja el mercat extern |
Ofertes per comparar en retribució total |
Dues regles fan que el pla funcioni: activa una sola palanca cada vegada i mesura’n l’efecte, i compara sempre la retribució total, inclosos bonus, equity i beneficis, no només el sou base. Els pressupostos anuals també compten: consulta com són els pressupostos d’augments salarials per al 2027 abans de fixar el teu objectiu.
Fonts
- TalentUp. Base de dades d’ofertes de feina, gener–setembre del 2026 (metodologia més amunt). Consulta també la nostra metodologia i l’European Salary Benchmark Report.
- U.S. Bureau of Labor Statistics. Median weekly earnings of full-time wage and salary workers by certification and licensing status and occupation, 2025 annual averages.
- Silva, A. i van der Klaauw, B. (2011). Wage dynamics and promotions inside and between firms. Journal of Population Economics, 24(4), 1513–1548. doi:10.1007/s00148-010-0336-6.
- Kugler, K. G., Reif, J. A. M., Kaschner, T. i Brodbeck, F. C. (2018). Gender differences in the initiation of negotiations: A meta-analysis. Psychological Bulletin, 144(2), 198–222. doi:10.1037/bul0000135.
- Unió Europea. Directiva (UE) 2023/970 sobre transparència retributiva, articles 5, 6 i 7.