Configuració de galetes

Fem servir galetes per millorar la teva experiència i per a màrqueting. Visita la nostra Política de galetes per saber-ne més.

Candidats

Sou d'enginyer de ciberseguretat a Europa 2026: salaris, demanda i competències

Un benchmark basat en dades dels salaris i la demanda en ciberseguretat a Europa: salaris medians oferts en sis països, d'analistes SOC a arquitectes de seguretat, salts per seniority, les competències i certificacions que demanen les empreses i el que canvien NIS2 i DORA.

També disponible en: EnglishEspañolFrançaisDeutschItalianoPortuguês

Primer pla de codi font JavaScript en una pantalla fosca, amb la part dreta desenfocada

El salari medià ofert per a un security engineer a Europa és d’uns 66.000 € l’any segons les dades d’ofertes de feina de TalentUp del 2026, però el rang és ampli: des d’uns 40.000 € a Itàlia fins a 87.500 € a Irlanda en els rols principals de ciberseguretat. La retribució depèn molt del país, l’especialització i la seniority, de manera que una única «mitjana europea» és una mala base per fer una oferta.

Aquest benchmark utilitza la base de dades d’ofertes de feina de TalentUp de gener a setembre del 2026. Recull el salari medià ofert per país, per rol (security engineer, analista SOC, pentester, enginyer de seguretat cloud, arquitecte de seguretat) i per seniority. També mostra quantes ofertes de ciberseguretat apareixen a cada país, quines competències i certificacions demanen les empreses, com són d’habituals el teletreball i el model híbrid, i què suposen NIS2 i DORA per a la demanda. Està pensat per a empreses que han de posar preu a aquests rols i per a candidats que volen conèixer el seu valor de mercat.

Punts clau

  • El salari medià ofert per a security engineers en set països europeus és d’uns 66.000 € (n = 301 ofertes amb salari).
  • En els rols principals de ciberseguretat, lideren Irlanda (87.500 €) i els Països Baixos (74.000 €); Espanya (50.000 €) i Itàlia (40.000 €) són els que menys paguen entre els països que podem mesurar.
  • Els arquitectes de seguretat (80.900 €) i els enginyers de seguretat cloud (77.400 €) guanyen més que els analistes SOC i de seguretat (55.200 €).
  • Al Regne Unit, un títol senior o lead afegeix al voltant d’un 37% a la mediana dels rols sense nivell indicat; a Polònia, al voltant d’un 14%.
  • Python, Azure, SIEM i AWS són les competències més demanades; CISSP és la certificació més citada (19,1% de les ofertes).
  • Van aparèixer unes 33.400 ofertes úniques de ciberseguretat en 18 països entre gener i setembre del 2026, aproximadament el 0,7% de totes les ofertes de feina.

Sou de security engineer per país

La taula mostra els salaris anuals medians oferts el 2026 per als rols principals de ciberseguretat: security engineers, analistes SOC i de seguretat, pentesters, enginyers de seguretat cloud, arquitectes de seguretat i CISOs. Només mostrem països amb almenys 45 ofertes amb salari després d’eliminar duplicats.

País Salari medià ofert 50% central (P25–P75) Ofertes amb salari (n)
Irlanda 87.500 € 70.000–110.000 € 46
Països Baixos 74.000 € 62.400–85.900 € 58
Regne Unit 68.900 € (≈ 59.900 £) 51.900–91.800 € 254
Polònia 66.200 € 53.600–80.500 € 169
Espanya 50.000 € 38.600–70.000 € 56
Itàlia 40.000 € 31.000–57.500 € 49

Tres coses que convé tenir en compte en llegir aquestes xifres:

  • Alemanya, França, Àustria i Suïssa no hi apareixen expressament. Allà poques ofertes indiquen el salari (16 ofertes de rols principals a Alemanya, 31 a França, 22 a Àustria), de manera que una mediana no seria fiable. La petita mostra alemanya apunta a medianes molt per sobre de 80.000 €, però no la presentem com a benchmark.
  • Polònia surt alta per l’origen de les dades. La majoria de les ofertes poloneses amb salari provenen de portals de feina IT on els rangs salarials són obligatoris i les tarifes d’autònom (B2B) són habituals. Les tarifes B2B solen ser més altes que els salaris amb contracte laboral, perquè és el mateix professional qui paga la seva seguretat social.
  • La dispersió dins de cada país és àmplia. Al Regne Unit, el 50% central de les ofertes va d’uns 52.000 € a 92.000 €. L’especialització i la seniority, que veiem a continuació, expliquen la major part d’aquesta diferència.

Per comparar nivells salarials entre hubs tecnològics de manera més àmplia, consulta la nostra anàlisi de les principals ciutats tecnològiques.

Salaris d’analistes SOC, pentesters, arquitectes i altres rols de seguretat

«Security engineer» és un terme paraigua. Els rols que agrupa tenen oferta, demanda i retribució diferents, així que fes el benchmark del rol concret, no de la família.

Rol Salari medià ofert 50% central (P25–P75) Ofertes amb salari (n)
Arquitecte de seguretat 80.900 € 70.000–96.500 € 64
Enginyer de seguretat cloud 77.400 € 55.500–95.100 € 49
Enginyer DevSecOps 67.100 € 44.000–81.200 € 83
Security engineer 66.000 € 52.200–85.000 € 301
Pentester 62.100 € 46.400–86.400 € 42
Analista SOC / de seguretat 55.200 € 42.500–73.900 € 192

Dades agregades del Regne Unit, Polònia, els Països Baixos, Espanya, Itàlia, França i Irlanda, gener–setembre del 2026. El Regne Unit i Polònia concentren la majoria de les ofertes en totes les files, així que llegeix la taula com una classificació de rols més que com una mitjana europea.

La classificació reflecteix quant influeix cada rol en les decisions i com d’escassa és l’experiència. Els arquitectes dissenyen controls per a tota l’organització. Els enginyers de seguretat cloud combinen dos perfils que escassegen per separat. Entre els analistes SOC hi ha molts llocs d’entrada i per torns, cosa que abaixa la mediana.

El Regne Unit, l’únic mercat amb prou dades per comparar rols dins d’un mateix país, mostra el mateix patró: security engineers a 65.800 € (n = 117) i analistes SOC i de seguretat a 62.800 € (n = 79). Les ofertes de CISO i head of security rarament publiquen el salari: només 15 ho feien a la nostra mostra, massa poques per donar una xifra fiable.

Per a rols que gairebé no existien fa uns anys, com el d’AI security engineer, consulta com fixar rangs salarials per a rols emergents.

Com canvia la retribució en ciberseguretat segons la seniority

Hem agrupat les ofertes amb salari segons la seniority indicada al títol del lloc. Les ofertes sense nivell al títol (el grup més nombrós) són, sobretot, rols de nivell intermedi.

Seniority al títol Regne Unit n Polònia n
Junior, graduate o trainee 39.300 € 29 no es mostra 11
Sense nivell indicat 58.800 € 274 63.500 € 182
Senior, lead, principal o staff 80.600 € 118 72.600 € 103
Manager, head o director 75.700 € 69 67.100 € 31

Al Regne Unit, un títol senior o lead afegeix al voltant d’un 37% a la mediana de les ofertes sense nivell, i els rols junior paguen aproximadament un terç menys. A Polònia el salt és menor (14%), en part perquè moltes ofertes poloneses sense nivell ja són rols d’autònoms amb experiència.

Els títols de manager no sempre paguen més que els títols tècnics senior. «Security manager» abasta des d’una funció de seguretat unipersonal en una empresa petita fins a un gran equip de SOC, mentre que els enginyers «principal» i «staff» de les grans tecnològiques cobren a la part alta del mercat.

Els professionals del sector adverteixen que les mitjanes no reflecteixen la retribució típica. Taz Wake, especialista en resposta a incidents a Halkyn Consulting i autor de cursos de SANS, ho va explicar sobre els salaris al Regne Unit després de veure un proveïdor de formació anunciar una mitjana de 72.000 £:

Taz Wake Taz WakeAutor de cursos de SANS (FOR577, FOR608), Halkyn Consulting

Els llocs d’entrada (és a dir, els que estan a l’abast d’algú que acaba d’acabar la formació) voregen les 25.000-40.000 £ (més a Londres, menys a la resta). Els llocs de SOC senior i de pentester de nivell mitjà-alt s’acostaran a les 65.000-70.000 £, però això és per a persones amb experiència, habilitat, aptitud, etc. […] La mitjana està distorsionada per un petit nombre de persones que cobren 150.000-200.000 £ l’any davant d’un nombre enorme que en cobra 30.000 £.

Juny de 2026 · Traduït de l’anglès Llegeix a LinkedIn →

Demanda de feina en ciberseguretat a Europa

Entre gener i setembre del 2026, TalentUp va registrar unes 33.400 ofertes úniques amb títols de ciberseguretat en 18 països europeus (47.400 abans d’eliminar els duplicats publicats en diversos portals). Això suposa aproximadament el 0,7% de totes les ofertes de feina d’aquests països.

33.400

ofertes úniques de ciberseguretat

66.000 €

de salari medià ofert per a security engineers (n = 301)

19,1%

de les ofertes citen CISSP

27%

de les ofertes esmenten treball híbrid

Font: base de dades d'ofertes de feina de TalentUp, gener–setembre del 2026, 18 països europeus.

País Ofertes úniques de ciberseguretat, 2026 Per cada 1.000 ofertes
Espanya 4.350 6,9
França 3.690 5,9
Alemanya 3.430 5,5
Regne Unit 3.400 4,6
Itàlia 3.390 6,1
Polònia 2.700 9,1
Països Baixos 2.420 5,6
Portugal 2.350 14,9
Irlanda 1.540 10,0

Per rol, les ofertes úniques es reparteixen en unes 6.640 de security engineer, 4.840 d’analista SOC i de seguretat, 1.770 de DevSecOps, 1.470 d’arquitecte de seguretat, 1.250 de seguretat cloud, 1.080 de pentester i 550 de CISO o head of security. La resta són ofertes per a consultors, especialistes en GRC i riscos, security managers i altres títols de ciberseguretat.

Portugal, Irlanda i Polònia tenen el pes més alt d’ofertes de ciberseguretat. Tots tres acullen grans centres de serveis compartits, nearshore i tecnològics que contracten equips de seguretat per a la resta d’Europa.

Sobre la tendència: les ofertes de ciberseguretat van suposar entre el 0,6% i el 0,8% del total en el mateix període de gener a setembre del 2024, el 2025 i el 2026. Els portals de feina de la nostra base de dades van canviar entre aquests anys, així que no interpretem aquestes xifres com a creixement ni com a descens. Fora de les nostres dades, ENISA ha estimat el dèficit de professionals de ciberseguretat a la UE en unes 300.000 persones.

Per veure com es compara la seguretat amb altres rols tecnològics, consulta les feines més populars en IT el 2026.

Competències i certificacions de security engineer que demanen les empreses

Hem analitzat el text complet d’unes 4.000 ofertes de ciberseguretat del 2026. La primera taula recull els rols principals de seguretat (unes 2.100 ofertes); la taula de certificacions abasta les 4.000.

Competència o eina Percentatge d’ofertes de rols principals de seguretat
Python 31,6%
Microsoft Azure 27,2%
SIEM (Splunk, Microsoft Sentinel, QRadar i altres) 26,4%
AWS 26,2%
Gestió de vulnerabilitats 21,5%
Tallafocs (Palo Alto, Fortinet, Check Point) 20,3%
Kubernetes 17,3%
ISO 27001 17,2%
Terraform / infraestructura com a codi 17,0%
Marcs NIST 16,9%
Gestió d’identitats i accessos (IAM) 16,2%
EDR / XDR 15,2%
Certificació Percentatge d’ofertes de ciberseguretat
CISSP 19,1%
CISM 12,4%
GIAC / SANS 7,3%
CISA 6,1%
CEH 5,6%
OSCP 5,1% (prop de la meitat de les ofertes de pentester)
CompTIA Security+ 5,1%
CCSP 3,9%

El perfil que busquen les empreses és un enginyer que programa i treballa al núvol, no només algú que fa servir eines de seguretat. Python, Azure i AWS apareixen, cadascun, en més ofertes de rols principals de seguretat que qualsevol certificació concreta.

Les certificacions importen, però sobretot per a rols concrets. El 29,4% de les ofertes cita almenys una certificació de seguretat. CISSP i CISM dominen en rols de governança, arquitectura i gestió. OSCP és la referència en rols ofensius: apareix en 69 de 140 ofertes de pentester. ISO 27001 apareix en el 23,4% de totes les ofertes de ciberseguretat, més sovint com a marc que cal implantar que com a certificat que cal tenir.

Els responsables de seguretat amb experiència també adverteixen contra filtrar només per certificats. Jim Seaman, consultor de seguretat i riscos al Regne Unit, exoficial de contraintel·ligència de la Policia de la RAF i autor de llibres d’Apress sobre PCI DSS i seguretat de protecció, ho va resumir així:

Jim SeamanConsultor de ciberseguretat i riscos, autor de PCI DSS: An Integrated Data Security Standard Guide (Apress)

La contractació en ciberseguretat està trencada al nivell especialista. No perquè no hi hagi talent, sinó perquè la manera com moltes organitzacions filtren aquest talent està dissenyada per a llocs administratius, no per a feines de seguretat i risc en què hi ha molt en joc. […] Els certificats poden obrir la porta, però és l’experiència el que impedeix que el foc s’escampi quan les coses van malament.

Gener de 2026 · Traduït de l’anglès Llegeix a LinkedIn →

Al Regne Unit, el 20,7% de les ofertes de ciberseguretat esmenta l’habilitació de seguretat (SC, DV o similar), sobretot en defensa i sector públic. Això redueix el grup de candidats i eleva el salari dels qui ja la tenen.

Teletreball i treball híbrid en els rols de seguretat

Al voltant del 27% de les ofertes de ciberseguretat que hem analitzat esmenta el treball híbrid, i al voltant del 4% anuncia un lloc 100% en remot. Aproximadament el 46% esmenta el teletreball, el model híbrid o el treball des de casa d’alguna manera, però aquesta xifra més àmplia inclou ofertes parcials i condicionades.

El model híbrid apareix de manera més explícita al Regne Unit (45%), Polònia (44%) i Irlanda (40%), i menys a França (12%) i Itàlia (16%), on les ofertes sovint esmenten el télétravail o l’smart working sense descriure un model híbrid. Els llocs 100% en remot són escassos a tot arreu: els rols de SOC necessiten cobertura per torns, i molts llocs del sector públic i de defensa exigeixen treball presencial o amb habilitació.

Per a les empreses de mercats més petits, les opcions híbrides o en remot són la manera més senzilla d’ampliar el grup de candidats. Però les contractacions en remot impliquen decisions salarials segons la ubicació que convé resoldre abans de publicar el lloc.

NIS2, DORA i el Reglament de ciberresiliència: per què la demanda continua creixent

Tres normes europees amplien el nombre d’organitzacions que necessiten competències de seguretat pròpies o externes:

Norma A qui s’aplica Dates clau Percentatge d’ofertes de ciberseguretat que l’esmenten
Directiva NIS2 (UE) 2022/2555 Entitats mitjanes i grans de 18 sectors, entre els quals energia, transport, sanitat, finances, infraestructura digital, fabricació de productes crítics i administració pública Termini de transposició: 17 d’octubre de 2024; s’aplica a través de les lleis nacionals 7,3% (16,2% a Itàlia)
Reglament DORA (UE) 2022/2554 Uns 20 tipus d’entitats financeres i els seus proveïdors crítics de serveis TIC S’aplica des del 17 de gener de 2025 4,1%
Reglament de ciberresiliència (UE) 2024/2847 Fabricants de productes amb elements digitals Obligacions de notificació des de l’11 de setembre de 2026; obligacions principals des de l’11 de desembre de 2027 0,6%

NIS2 fa responsables els òrgans de direcció de la gestió de riscos de ciberseguretat, cosa que porta la despesa en seguretat al nivell del consell. S’aplica a través de la llei nacional de cada estat membre, i diversos països la van transposar tard, de manera que les obligacions i els terminis varien segons el país. DORA s’aplica directament a tots els estats membres i exigeix gestió de riscos TIC, notificació d’incidents i proves de resiliència, cosa que impulsa la demanda d’arquitectes de seguretat, especialistes en GRC i pentesters en bancs i asseguradores.

Itàlia destaca a les nostres dades: el 16,2% de les ofertes italianes de ciberseguretat esmenta NIS2, més del doble de la mitjana europea.

Com fer un benchmark de salaris de security engineer

Per a les empreses, les dades apunten a cinc regles pràctiques:

  1. Fes el benchmark del rol concret. Entre un analista SOC, un enginyer de seguretat cloud i un arquitecte de seguretat hi ha 25.000 € o més de diferència en la mediana. Assigna cada lloc al rol concret més semblant abans de mirar xifres.
  2. Fes servir dades per país, no una mitjana europea. Irlanda paga més del doble que Itàlia. Si contractes en diversos països, defineix primer una política salarial per ubicació.
  3. Posa preu a les competències escasses. L’habilitació de seguretat, la seguretat cloud, la seguretat ofensiva (OSCP) i les credencials de governança (CISSP, CISM) redueixen el grup de candidats. Situa aquestes contractacions per sobre de la mediana del seu país.
  4. Recorda que el salari ofert no és el salari pagat. Les ofertes mostren el que les empreses ofereixen per atraure candidats. Fes-les servir per conèixer el rang de mercat i fes servir el benchmarking salarial de la retribució real per fixar les bandes.
  5. Publica un rang que puguis defensar. Allà on s’apliquin les lleis nacionals que transposen la Directiva europea de transparència salarial, les empreses han de donar informació salarial als candidats abans de l’entrevista. Els candidats de seguretat comparen ofertes amb detall, així que un rang vague o baix et fa perdre candidatures. Consulta com redactar ofertes de feina amb salari transparent.

Per als candidats, aquestes mateixes dades són una eina de negociació: busca la mediana del teu rol i del teu país, i defensa la teva posició davant d’ella amb la teva seniority, les teves competències cloud i les teves certificacions. Pots consultar rangs de mercat gratis amb l’eina de benchmarking salarial i transparència retributiva de TalentUp.

Fonts

Preguntes freqüents

Quin és el sou mitjà d'un enginyer de ciberseguretat a Europa?

Segons les dades d'ofertes de feina de TalentUp del 2026, el salari medià ofert per a security engineers en set països europeus és d'uns 66.000 € l'any. En els rols principals de ciberseguretat va des d'uns 40.000 € a Itàlia i 50.000 € a Espanya fins a 74.000 € als Països Baixos i 87.500 € a Irlanda.

Quin país europeu paga més als professionals de ciberseguretat?

Entre els països amb prou ofertes amb salari a la nostra mostra del 2026, Irlanda té el salari medià ofert més alt en els rols principals de ciberseguretat (87.500 €), seguida dels Països Baixos (74.000 €) i el Regne Unit (uns 68.900 €, aproximadament 59.900 £). És probable que Alemanya i Suïssa paguin més, però allà molt poques ofertes indiquen el salari per donar una mediana fiable.

Quant guanya un analista SOC en comparació amb un arquitecte de seguretat?

En set països, el salari medià ofert és d'uns 55.200 € per a analistes SOC i de seguretat i de 80.900 € per a arquitectes de seguretat el 2026. Els rols de seguretat cloud se situen en uns 77.400 € i els pentesters en uns 62.100 €, però aquestes medianes agregades pesen més cap al Regne Unit i Polònia.

Quines certificacions demanen més les ofertes de ciberseguretat?

CISSP és la certificació més citada: apareix en el 19,1% de les ofertes de ciberseguretat del 2026 que hem analitzat, seguida de CISM (12,4%) i del coneixement d'ISO 27001 (23,4%, sovint com a marc més que com a certificat). OSCP apareix només en el 5,1% del total d'ofertes, però en prop de la meitat de les ofertes de pentester.

Hi ha demanda de feina en ciberseguretat a Europa?

Sí. TalentUp va registrar unes 33.400 ofertes úniques amb títols de ciberseguretat en 18 països europeus entre gener i setembre del 2026, al voltant del 0,7% de totes les ofertes de feina. ENISA ha estimat el dèficit de professionals de ciberseguretat a la UE en unes 300.000 persones.

NIS2 i DORA augmenten la demanda d'enginyers de ciberseguretat?

Amplien el nombre d'organitzacions que necessiten competències de seguretat. NIS2 s'aplica a entitats mitjanes i grans de 18 sectors a través de les lleis nacionals, i DORA s'aplica a les entitats financeres des del 17 de gener de 2025. A les nostres dades, el 7,3% de les ofertes de ciberseguretat esmenta NIS2 i el 4,1% esmenta DORA.

Comparteix aquest article

LinkedIn X

Escrit per

Èlia Adroher i Llorens

Content Writer

Èlia studied International Business Economics with a focus on digital marketing. She is also interested in learning about data analysis.

Més articles d’aquest autor

Newsletter

Insights salarials a la teva safata d’entrada, un cop a la setmana

Benchmarks, novetats sobre transparència retributiva i guies pràctiques per a equips de RH i compensació.

Sense spam. Dona’t de baixa quan vulguis.